Často kladené dotazy

Řekněte mi více o firmě Narran:
Narran je tým motivovaných lidí, které baví laserová technologie. Ve vývoji máme 3 lidi s vystudovanou jadernou fyzikou se zaměřením na lasery, elektrotechnické inženýry, matematiky a fyziky. Tento solidní základ je podepsán především pod vývojem čistících laserů – návrh, design, implementace, neustálé zlepšování, ale také jiných laserových projektů (stavba jednoúčelových strojů, robotických aplikací, automatizace, hledání řešení pro zákazníky)

Našel jsem stroj levněji u Vaší konkurence především v Čině… proč tomu tak je?
Když dělají dva totéž, nemusí to být totéž. Laser není levná záležitost, proto se prosím ujistěte před pořízením nového zařízení, že porovnáváte stejné stroje, stejné nebo podobné komponenty a samozřejmě stejné služby (záruka, servis, životnost rezonátorů – jejich výrobce, zkušenosti s technologií a ergonomické vlastnosti) určitě bych Vám doporučil navštívit dodavatele, stroj si vyzkoušet a provést testy. Pokud s lasery začínáte, rádi pro Vás jednotlivé stroje nezávazně porovnáme.

Co všechno laser čistí?
Vzhledem k tomu, že tyto mobilní lasery jsou poměrně novou technologií, tak neustále nacházíme nové a nové aplikace a možnosti využití. Aktuální výčet aplikací je zde: https://cistici-laser.cz/ případně se podívejte na naše videa realizací https://cistici-laser.cz/#video-slider-1

Jak je dlouhá je hadice, kabel, vlákno nebo jak se tomu říká?
Jak u kterých systému, u nižších výkonů 50,100,200 a 300 W je aktuální limit 5 m, obvykle 3m u 500W je možné postavit systém až s 50m vláknem

Jak je možné, že laser odstraní nečistoty a nepoškodí podkladový materiál?
Správně nastavený a zvolený laser, jak hardwarově, tak softwarově se absorbuje v nečistotě (rez, olej, barvy, mastnota, lepidla, separátory…) kde dojde k laserové ablaci, tedy odstranění nečistot, ale nemá dostatek energie na to, aby poškodil podkladový materiál (ocel, nerez, hliník, kovy, měď, kámen, pískovec, žula, mramor…) proto je vhodný především na čištění forem, nástrojů, součástek do aut, strojů a také restaurování…

Kolik stojí provoz laseru, hodina čištění atd?
Naše lasery jsou velmi efektivní a tím pádem i ekologické stroje (možnost získání ISO 14020 a ISO 14024) . K procesu čištění nepotřebujete žádné přídavné materiály (abraziva pro tryskání, plyny, pelety suchého ledu…), účinnost laserových rezonátorů je až 50% a tak se spotřeba elektrické energie pohybuje do 3000W/hodina. Proto zpravidla uvádíme, že náklady na hodinu čištění nepřesáhnout 1 EUR/hod (opotřebení optiky, elektrický proud, preventivní servis)

Jak se laser ovládá?
Laser se ovládá pomocí velkého, přehledného, dotykového displaye. Uživatel si může jednoduše volit, ukládat a pojmenovávat jednotlivé úlohy a parametry pro snadné opakování čištění. Nově je možné také upravovat hlavní funkce přes ergonomickou procesní hlavu i během samotného čištění. Systém také umožňuje různé druhy přihlášení a práv pro zvýšenou bezpečnost a opakovatelnost procesu

Jak široký je laserový paprsek?
Samotný paprsek je malý bod, se kterým se dále pracuje pomocí zrcátek, a tak je možné ho rozmítat do libovolného tvaru (čáry, kolečka, obdélníku, elipsy atd.) Šířka záběru tedy záleží na tom, jakou velikost si nastavíme, dále na použité optice, kvůli plynulému ručnímu posuvu během čištění volíme šířku obvykle 8 cm. Běžně je možné volit mezi vzdáleností cca 1–10 cm, u speciálních aplikací až cca 30 cm.

Jak probíhá servis?
Čistící stroje ROD jsou koncipovány jako prakticky bezúdržbové, běžný uživatel se stará o to, aby optické části laseru zůstali čisté a o případné dolévání čisté vody do chlazení. Preventivní servis není ze strany Narran u těchto strojů vyžadován a laser může být nasazen i do nepřetržitého provozu.

Jak je to z bezpečností?
Mobilní čistící lasery řady ROD spadají do kategorie IV, je tedy nutné dodržovat určitá pravidla pro bezpečné používání. Naše lasery mají obvykle vlnovou délku @1064-1070 nm, jedná se o oblast infračerveného záření, tedy pro lidské oko neviditelné. Proto je nutné v první řadě nosit speciální ochranné brýle. Další pravidla jsou specifikována dle EN 60825-1 kterými Vás samozřejmě provedeme a patřičně zaškolíme.

Co se stane, pokud si přejedu laserem přes ruku?
Záleží samozřejmě jak se Vám to povede, při jakém nastavení… pokud se trefíte do fokusační vzdálenosti tak si ruku spálíte, pokud budete mimo fokus, ucítíte pouze teplo. Laser se částečně odráží, částečně se absorbuje v materiálu, může také procházet materiálem.

 

Potřebujete porovnat různé nabídky, zvolit vhodný stroj, domluvit se na testech? Prosím, kontaktuje nás.